• POZNAJ POLSKĘ

• Poznaj Polskę to przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego przedmiotem jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
          Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia.

W ramach tego przedsięwzięcia nasza szkoła otrzymała dofinansowanie dwóch wycieczek:

- jednodniowej wycieczki dla uczniów klas II - III do  Gryfic, gdzie zwiedzili Wystawę Pomorskich Kolei Wąskotorowych oraz Kołobrzegu, w którym odwiedzili Muzeum Oręża Wojska Polskiego. W Gryficach uczniowie zobaczyli zabytkowe parowozy, wagony osobowe i towarowe oraz drobne urządzenia kolejowe. Natomiast w Kołobrzegu ogromy zbiór militariów używanych od średniowiecza do czasów współczesnych, różne rodzaje broni, mundurów i uzbrojenia  oraz samoloty, czołgi, działa i wyrzutnie. Wycieczka zakończyła się wejściem na latarnię morską i spacerem brzegiem morza.

- trzydniowej wycieczki dla uczniów klas IV - VIII do Trójmiasta, w którym uczniowie zwiedzili Westerplatte - była to duża dawka historii naszego kraju w miejcsu pełnym zabudowań i riun ukrytych wśród zieleni. Duże wrazenie zrobił Pomnik Obrońców Westerplatte, Sopot, gdzie spacerowali po molo oraz zobaczyli ciekawostkę architektoniczną "Krzywy Dom", Gdynię - Dar Pomorza i Skwer Kościuszki, odbyli rejs statkiem po porcie, eksperymentowali, odkrywali i poznawali świat w Centrum Nauki Experyment, Gdańsk - interaktywne Muzeum II Wojny Światowej, gdzie wraz z audioprzewodnikiem w sposób ciekawy i dostosowany do wieku, poznali historię II wojny światowej, Kościół Mariacki, Ratusz, fontanna Neptuna, ulica Mariacka, Długi Targ oraz słynny "Żuraw", statek - muzeum "Sołdek". Panoramę Gdańska uczniowie podziwiali z "lotu ptaka" na Kole Widokowym. Nie lada atrakcją na zakończenie wycieczki była również wizyta w ZOO.