W ramach obchodów do 700 milionów Europejczyków z 46 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich przedstawicieli, kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.
W naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych odbył się 30 września. Zadania na rok 2022 to „Gdzie jestem?” – uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły przez pierwsze dwa tygodnie września na lekcjach języka niemieckiego poznawali najpiękniejsze miejsca Krajów Niemieckiego Obszaru Językowego, natoomiast w dniu 30 września odbyły się warsztaty językowe: „Wyzwanie - łamańce językowe”. Było śmiesznie i wesoło, chociaż języki się plątały i to dosłownie, gdy należało przeczytać niemieckie łamańce: „Auf den sieben Robbenklippen sitzen sieben Robbensippen, die sich in die Rippen stippen, bis sie von den Klippen kippen „
Lub odczytać takie oto króciutkie słowo:
Österreichischalttechnischmusealneunzehnhundertjahrigegutfunktionierendhocheffektivdreifach-expasionsdreizylindrischdampfmaschinenaussteller (140 liter) 😊
Europejski Dzień Języków Obcych to dobra okazja, by motywować uczniów do nauki języków obcych oraz popularyzować wiedzę z zakresu geografii i historii języków na świecie. Dzień ten stwarza sposobność dostarczenia młodzieży sporej dawki wiedzy oraz przygotowania zadań, które pozwalają dobrze się bawić.
Monika Chadeja - Tomaszewska - nauczyciel j. niemieckiego