W dniu 16 września 2019r. uczniowie kl. III - VI wzięli udział w żywej lekcji historii poprzez udział w XXV Jubileuszowym Festynie Archeologicznym w Biskupinie.
Tradycja festynu sięga roku 1995, kiedy to odbyła się pierwsza edycja tej niezwykłej imprezy. Rokrocznie prezentowane były wybrane zagadnienia związane z archeologią Polski i Europy, nie zapominając jednak o innych częściach świata i interesujących kulturach. Mogliście na było zobaczyć Słowian, Wikingów, Celtów, Daków, podziwiać Rzymian czy starożytnych Egipcjan, i dowiedzieć się więcej o bardziej egzotycznych Indianach Ameryki Północnej czy kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. W dotychczasowych edycjach wzięły udział setki tysięcy turystów nie tylko z Polski i dla wielu z nich Festyn stał się coroczną tradycją oraz obowiązkowym punktem na mapie wrześniowych podróży.
Każdy z dotychczasowych Festynów Archeologicznych poświęcony był innej problematyce. W tym roku było inaczej! Z okazji jubileuszu połączono wątki tematyczne z poprzednich edycji.
Na festynowej scenie zaprezentowano wątki związane ze starożytnym Egiptem, Grecją i Rzymem. Opowiadano nie tylko o życiu, ale również o obrządku pogrzebowym i mumifikacji. Pokazano, w jaki sposób transportowano blok piaskowca do budowy piramid. Pole bitwy zamieniło się w miejsce zmagań rzymskich legionów z barbarzyńcami, na arenę wkroczyli również gladiatorzy. W obozach wojskowych prezentowano broń i uzbrojenie starożytnych wojowników. Przedstawiono też barbarzyńskie ludy m.in. Celtów, Gotów i Wandali, którzy niegdyś zamieszkiwali terytorium dzisiejszej Polski.
Uczestnicy imprezy udali się w odwiedziny na Daleki Wschód. W pawilonie herbacianym prezentowano ceremonię parzenia herbaty, a na scenie – tradycyjne stroje oraz archeologię Japonii.
Do walki na polu bitwy stanęli również wojownicy wczesnośredniowieczni. Odbył się pokaz mody wczesnośredniowiecznych ludów – uczniowie mogli przekonać się sami, czym różnił się ubiór Słowianina od Bałta, Wikinga czy Madziara. Były tańce przy muzyce dawnej, koncerty, gry i zabawy. Smakowano dawnej bałtyjskiej i słowiańskiej kuchni. Była również okazja do odbycia rejsu prawdziwą łodzią wikingów!
Odbyła się podróży do Ameryki Północnej i indiańskiej wioski! Prezentacje dotyczyły życia codziennego Indian, strojów, broni oraz pokazy tańców Pow-wow. Swoje archeologiczne osiągnięcia w badaniach kultury indiańskiej zaprezentowali polscy archeolodzy. Były też koncerty, warsztaty tańca oraz liczne gry i zabawy.
Uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.