Pracuję na serwerze Discord lub możecie się ze mną kontaktować przez e-maila: ewysockabartniczuk@gmail.com w godzinach zgodnych z tygodniowym planem lekcji.
Cel lekcji: Przypomnicie sobie wiadomości na temat zdania. Poznacie związki, jakie tworzy podmiot i orzeczenie. Spróbujecie też określić rodzaje związków pomiędzy wyrazami w zdaniu.
Zapiszcie temat lekcji
Temat: Powtórzenie wiadomości o budowie zdania pojedynczego.
Data: 25.03.2020
Zapiszcie do zeszytu:
Zdanie pojedyncze to wypowiedzenie, które zawiera jedno orzeczenia.
Orzeczenie to część zdania oznaczająca czynność, stan lub właściwość tego, co nazywa podmiot. Odpowiada na pytanie: co robi?, co się z nim dzieje?, w jaki jest stanie? Najczęściej jest wyrażone osobową formą czasownika.
Podmiot to część zadnia nazywająca osoby, zwierzęta, przedmioty, zjawiska, o których czynności, stanie mówimy za pomocą orzeczenia. Odpowiada na pytanie kto? co?
Wskazówki dla ucznia:
Wyrazy, które występują w zdaniu tworzą związek, to znaczy, że jeden wyraz określa drugi. Otwórzcie podręcznik strona 233, druga niebieska tabela i spójrzcie na wykres.
Zapiszcie notatkę:
Związkiem nazywamy grupę wyrazów, w której jeden jest wyrazem określanym (nadrzędnym), a drugi określającym (podrzędnym).
W zdaniu pojedynczym orzeczenie i podmiot tworzą związek główny, pozostałe związki tworzą - związki poboczne. Podmiot wraz z określeniami to grupa podmiotu, a orzeczenie wraz z określeniami to grupa orzeczenia.
Sprawdź czy zrozumiałeś: Zadanie 2 strona 234
Powodzenia
Ewa Wysocka - Bartniczuk