Temat : Inne groźne przypadki.
Cele :
- zapoznanie uczniów z prostymi i skutecznymi sposobami niesienia pierwszej pomocy poszkodowanym w typowych sytuacjach, często mających miejsce w bezpośrednim otoczeniu młodych ludzi ( w domu, w szkole, podczas wypoczynku, przy pracy itd.)
- kształtowanie postaw humanitaryzmu, solidarności i gotowości do niesienia pomocy potrzebującym.
W życiu codziennym są różne sytuacje , w których potrzebna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Pojawią się wśród nich zarówno sytuacje, które były już omawiane na lekcjach (np. krwawienia, złamania, omdlenia), jak i te, w których nie potrafimy jeszcze udzielić odpowiedniej pomocy.
Wymienić tu należy:
- zadławienie
- zawał
- udar
- porażenie prądem
- tonięcie
ZADŁAWIENIE
Zaczniemy od obejrzenia filmu, jak pomóc dziecku przy zadławieniu.
https://www.youtube.com/watch?v=e12-t7RBdUA dziecko
https://www.youtube.com/watch?v=vAsdYwQj-Ao osoba dorosła
Czym jest zadławienie?
To częściowa lub całkowita niedrożność dróg oddechowych spowodowana różnymi ciałami obcymi
w gardle, krtani czy tchawicy.
Proszę poza obejrzeniem filmów, przeczytać na stronach 109-110 i obejrzeć fotografie z prezentowaniem zachowania ratownika względem poszkodowanego.
Zawał serca
Podejrzenie zawału mięśnia sercowego jest sytuacją, w której nasze szybkie działanie może uratować życie i serce osoby poszkodowanej. To jedna z tych sytuacji, gdy szybkie rozpoznanie oraz zdecydowane działanie są kluczem do uratowania życia drugiego człowieka. Zawał mięśnia sercowego jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia i w żadnym wypadku nie należy ignorować alarmujących objawów.
Zawał mięśnia sercowego – co to takiego?
Mięsień sercowy to bardzo silnie ukrwiony, ciężko pracujący mięsień. W przeciągu doby kurczy się około 100 000 razy, przepompowując w sumie około 7 000 litrów krwi.
Do zawału mięśnia sercowego dochodzi w momencie, gdy jedno bądź kilka naczyń doprowadzających krew do serca zostaje zablokowanych, powodując obumieranie nieukrwionych obszarów.
Im dłużej naczynie doprowadzające krew do serca jest zamknięte, tym większy obszar serca zostaje objęty martwicą, prowadząc do zaburzeń jego pracy, a w końcu do nagłego zatrzymania krążenia.
W Polsce rocznie z powodu zawału serca umiera około 200 000 osób.
Kiedy podejrzewać zawał serca?
Zawał serca może objawiać się w bardzo różny sposób, w zależności od wieku, płci czy historii chorobowej:
- najczęstszym, charakterystycznym objawem z reguły jest jednak ból określany jako zamostkowy, piekący bądź kłujący.
Osoba doświadczająca bólu wieńcowego z przeważnie pokaże miejsce, w którym odczuwa dyskomfort z użyciem całej dłoni bądź zaciśniętej pięści, nigdy z użyciem palca – ból wieńcowy to bowiem ból rozlany, zwykle zlokalizowany za mostkiem, czasem określany jako promieniujący do łopatki, jednej z kończyn górnych czy żuchwy. Zwykle nie nasila się wraz z oddychaniem, jest silny, ostry i najczęściej trwa ponad 20 minut. Może być bólem ciągłym, stałym lub nawracającym falami.
Musimy być jednak świadomi faktu, że w przypadku osób starszych bądź z rozpoznaną cukrzycą, ból może być nieobecny, a jedynym objawem stanie się duszność lub zasłabnięcie.
- często zdarza się też, że jedyny objawem zawału serca będzie ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami bądź wymiotami, zlewne poty i zawroty głowy.
Pamiętajmy, że osobami bardziej narażonymi na wystąpienie zawału serca są osoby z nadciśnieniem tętniczym, otyłe, z historią nadmiernego spożywania alkoholu lub palenia papierosów, przejawiające niewielką aktywność fizyczną, a także te nieprawidłowo odżywiające się.
W świadomości społeczeństwa zawał serca jest chorobą typowo męską, nie zapominajmy więc, że dotyka kobiet niemal równie często jak mężczyzn.
Jak postępować przy zawale serca proszę przeczytać na stronie 111.
Inne groźne przypadki omawiać będziemy na kolejnych lekcjach.
Lidia Kraszewska - Strucka